Dr. Andrea Fabianelli

Modern ve Sürdürülebilir Klinik Rehabilitasyon için Additif Yaklaşım; Minik Adımlarla Yıldızlara Ulaşmak

Günümüzde “dental estetik” deyince akla beyaz materyaller (seramik, kompozit vs.) ve minimal invaziv işlemler geliyor. Parsiyel seramik restorasyonlar ve polikristalin seramikler metal-seramik kuronların yerini alıyor. Hepimiz diş hekimliği kongrelerinde çoğunlukla mükemmel yapılmış ön bölge restorasyonlar veya endodontik tedavi ile kurtarılan dişlerin restorasyonlarını görüyoruz. Bununla beraber tüm ağız restorasyonlarında minimal invaziv girişimleri düşünebilir miyiz? Bu soruya cevap arıyoruz ve bu sunumda “küçük seramik parçaları” kullanarak nasıl tüm ağız rehabilitasyonları gerçekleştirilebileceğimizi gösteriyoruz. Minik minik değişikliklerle yıldızlara ulaşabilir miyiz?


Dr. Andrea Fabianelli, Dental Materyallerde master ve doktora derecesi sahibidir. Son 20 yıldır Siena Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde, dental materyaller, operatif diş hekimliği, diş hekimliği temel prensipleri, restoratif diş hekimliği alanlarında profesörlük yapmıştır. 2007-2009 yılları arasında dental materyaller alanında araştırmalar yapmıştır. Sheffield Üniversitesi, Genova Üniversitesi ve Brescia Universite’lerinde misafir eğitmenlik yapmaktadır. Birçok üniversiteyle işbirliği yapmakta ve protetik bilimler master’ına devam etmektedir. Birçok master programında ve eğitim grubunda protez eğitmenliği yapmaktadır.

Operatif Dişhekimliği Akademisi, R.V.Tucker Gold İnlay Çalışma Grubu Akademisi, Massironi Protez Çalışma Grubu, Bioemulation grup üyesi, Italyan “Amici di Brugg” restoratif grubu aktif üyesidir. Restoratif ve protetik diş hekimliği alanında birçok yayının sahibi ve birçok kongre ve toplantıda konuşmacıdır. “La protessi fissa con margini di chissura verticali” ve “La protesi Implantare” kitaplarının ve “renkli boyalar infiltrasyonu ile marjinal mikrosızıntı takibinin önemi”doktora tezinin yazarıdır.