Dr. Haşmet Gökdeniz

Dental İmplantların Çevresinde Sert ve Yumuşak Doku Korunmasında Estetik Yaklaşımlar

İmplant uygulamalarında implant-yumuşak doku-restorasyon arasındaki uyumu yakalayabilmek için, implantın yerleştirilmesi aşamasında yeterli kemik ve yumuşak dokunun bulunması gerekmektedir. Tedavinin başlangıcındaki mevcut dokunun kaybı tedavinin estetik başarısını belirler. Başarılı bir sonuç için teşhis ve tedavi planlaması çok önemlidir. İmplant destekli estetik restorasyonlar gerçekleştirilmesi en zor işlemlerdendir. Ön bölge implantlarda estetik sonuçlar birçok değişkene bağlıdır.

Bu sunumun amacı, iyi durumdan çok kötü kemik kaybı olan durumlara kadar değişik vakalarda implantların limitlerini belirtmek ve doğru rehber bilgiler vermektir. Biyolojik prensiplerin yanısıra materyal ve teknikler tartışılacaktır. Ön bölge dişlerde çekim sonrası kemik rezorbsiyonu dişeti seviyelerinde problemler yaratmaktadır. Bu yüzden kemik kaybını önlemek için implantlar çok kullanışlı tedavi araçlarıdır.

Çekimi planlanan diş henüz çekilmediyse, çekim öncesi bir çok değerlendirme yapılmalıdır. Diş hekimlerinin cerrahilerinde implantları kullanmalarının en büyük sebebi estetiktir. Ancak, implant çevresi estetiği sağlamak doğal dişlere göre çok daha zordur. Tedavi protokolüne göre ilave tedavi süreci ve masraflar eklenecektir. Hekim aynı zamanda hastasının isteklerini de anlamalıdır. Yüksek gülüş hattı vakalarında dişler ve dişetleri görünür durumda olduğundan estetik bölgedeki implant planlaması çok daha zorludur. Bu tip klinik durumlarda, planlama sırasında peri implant doku korunması için, geçici restorasyon, cerrahi ve restoratif süreçte maksimum efor sarfedilmelidir. Çoğu vakada hastaların klinik süreçteki adımlar ile ilgili bilgisi yeterli değildir, bu yüzden peri implant dokuların uzun dönem kalıcılığının olduğu başarılı sonuçları sağlayan parameterlere sahip klinik konseptler oturtulmalıdır.


Dr. Haşmet Gökdeniz, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden 1981 yılında mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Oral İmplantoloji Anabilim Dalı’nda 1998 yılında doktora eğitimini tamamladı.

Ocak 2018 den beri Estetik Dişhekimliği Akademisi Derneği’nin başkanlık görevini yapmaktadır.

EDAD-İÇG’nin kurucu üyeliği, geçmiş dönem başkanlığı ve yönetim kurulu üyeliğini yapmıştır. Türk Oral İmplantoloji Derneği’nde üç dönem Yönetim Kurulu üyeliği yapmıştır. International Congress of Oral Implantologists Diplomate üyesidir. European Association for Osseointegration üyesidir. Quintessence yayıncılık tarafından basılan ‘’ Uygulamalı İmplant Dişhekimliği’’ ve ‘’İmplantolojide Estetik’’ kitaplarının çeviri editörüdür. 2002 yılından itibaren mezuniyet sonrası ‘’Temel Oral İmplantoloji’’ ve ‘’İleri Cerrahi Teknikler’’konularında düzenlenen teorik ve pratik kurslarda ikibinden fazla meslektaşına eğitim vermiştir.

Yurtiçi ve yurt dışında ulusal ve uluslararası kongrelerde konferanslar- kurslar vermiştir ve oturum başkanlıkları, kongre başkanlıkları yapmıştır. Alman İmplantoloji Derneği (DGI) ve EDAD-İÇG’nin ortaklaşa düzenlediği İmplantoloji Eğitim Programı’nın (Curriculum Implantologie) yönetici ve eğitmenliğini yapmıştır. 2007 yılından itibaren ülkemizde ilk kez Plateled Rich Fibrin çalışmalarına başlamış ve uygulamalı kurslarını yapmaktadır. 2010 yılından itibaren MIAMBE sisteminin operasyonlarını ve kurslarını yapmaktadır. Yurt içi ve yurtdışında yayınlanmış pekçok bilimsel yayını vardır.

Halen kendi özel kliniğinde çalışmalarını sürdürmektedir