Dr. Mirela Feraru

Gülüş Bölgesindeki Dişlerin Tedavisi: Son Gelişmeler

Gülüş bölgesindeki dişlerin tedavisi tedavi edilen dişin yapısal olarak bütünlüğünün ve sağlamlığının sağlanması ve aynı zamanda komşu dişlerle olan estetik uyumunun yakalanması gerektiği için her zaman zor olmuştur. Bu işlemler estetik düzenlemeler gerektirdiğinde daha da zorlaşmaktadır. Aynı arkta değişik altyapı tipleri restore edildiğinde zorluk iyice artmaktadır.

Harmonik ve doğal görünümlü sonuçlar elde etmek için perio-restoratif tedavilerin değişik safhalarının planlanması çok önemlidir.
Kullanılan materyalin dışında altyapının rengi ve şekli ve çevre dokularla restorasyonun biyolojik bütünleşmesini de dikkate almak gerekir.

Son 10 yılda birçok materyal ve tekniğin geliştirilmesi aşağıdaki tedavilere yaklaşımda köklü değişikliklere yol açmıştır;
- DSD ve visagism gibi dijital konseptlerle, ön planlamada çığır açılmıştır.

- Lithium Disilicate gibi yeni seramik materyaller ile hem dişe yapıştığında yüksek dirence sahip, hem de doğal estetik sonuçlar yaratmak mümkün hale gelmiştir.
Bu teknolojiler tedaviyi gerçekleştirecek ekibin, doku uyumu ve çevre dokuların sağlıklı cevabı ve yapısal dayanıklılıkla mükemmel estetik sonuçlar elde etmesini sağlar.
Bu sunum, yukarıda bahsi geçen konsept ve teknolojilerin literatürdeki bilimsel güncel bilgilerle desteklenmiş zorlu klinik vakalarda kullanılmasını içermektedir.


Dr. Mirela Feraru 2005’te Romanya Timisoara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2009’da Tel Aviv, İsrail’deki Bichacho Klinik ekibine katılmıştır ve son 8 yıldır perio-protetik estetik dişhekimliğindeki tecrübe ve bilgisini artırmıştır. Halen modern perio-protetik alanda çalışmakta, ileri seviyede kurslar ve programlara katılmaktadır. İlaveten dental fotoğrafçılık ve dökümantasyon konusunda çok tecrübelidir ve bu tecrübesini dünya çapında hekimlerle yayınlar, sunumlar ve kurslar aracılığı ile paylaşmaktadır. Restoratif adeziv tedaviler ile ilgili uluslararası sunum ve yayınları vardır. Quintessence tarafından yayınlanan “Interdsciplinary State of Art Perio-Prosthetic Concepts and Treatment and on High- End Treatment Dedicated Dental Visualization” kitabının yazarıdır.