Dr. Orcan Yüksel

Dental İmplantların Çevresinde Sert ve Yumuşak Doku Korunmasında Estetik Yaklaşımlar

İmplant uygulamalarında implant-yumuşak doku-restorasyon arasındaki uyumu yakalayabilmek için henüz implantın yerleştirilmesi aşamasında yeterli kemik ve yumuşak dokunun bulunması gerekmektedir. Tedavinin başlangıcındaki mevcut dokunun kaybı tedavinin estetik başarısını belirler. Başarılı bir sonuç için teşhis ve tedavi planlaması çok önemlidir. İmplant destekli estetik restorasyonlar gerçekleştirilmesi en zor işlemlerdendir. Ön bölge implantlarda estetik sonuçlar birçok değişkene bağlıdır.

Bu sunumun amacı, iyi durumdan çok kötü kemik kaybı olan durumlara kadar değişik vakalarda implantların limitlerini belirtmek ve doğru rehber bilgiler vermektir. Biyolojik prensipler yanısıra materyal ve teknikler tartışılacaktır. Ön bölge dişlerde çekim sonrası kemik rezorbsiyonu dişeti seviyelerinde problemler yaratmaktadır. Bu yüzden kemik kaybını önlemek için implantlar çok kullanışlı tedavi araçlarıdır.

Çekimi planlanan diş henüz çekilmediyse, çekim öncesi bir çok değerlendirme yapılmalıdır. Diş hekimlerinin cerrahilerinde implantları kullanmalarının en büyük sebebi estetiktir. Ancak, implant çevresi estetiği sağlamak doğal dişlere göre çok daha zordur. Tedavi protokolüne göre ilave tedavi süreci ve masraflar eklenecektir. Hekim aynı zamanda hastasının isteklerini de anlamalıdır. Yüksek gülüş hattı vakalarında dişler ve dişetleri görünür durumda olduğundan estetik bölgedeki implant planlaması çok daha zorludur. Bu tip klinik durumlarda, planlama sırasında peri implant doku korunması için, geçici restorasyon, cerrahi ve restoratif süreçte maksimum efor sarfedilmelidir. Çoğu vakada hastaların klinik süreçteki adımlar ile ilgili bilgisi yeterli değildir, bu yüzden peri implant dokuların uzun dönem kalıcılığının olduğu başarılı sonuçları sağlayan parameterlere sahip klinik konseptler oturtulmalıdır.


Dr. Orcan Yüksel 1987 yılında İstanbul Üniversitesi ve Frankfurt Johan Wolfgang Goethe Üniversitesi’nden mezun olmuştur ve ardından Frankfurt Üniversitesi’nden doktora derecesini almıştır. 1993’ten beri özel kliniği ve dental estetik ve Oral İmplantoloji eğitimleri verdiği eğitim merkezinin sahibidir.

European Association of Dental Implantology tarafından sertifikalı implantolog ve implantoloji eğitimcisi olarak birçok eğitim programı yürütmektedir, ICOI diplomatıdır, ITI Oral İmplantoloji programı eğitimcisidir, Luxemburg Üniversitesi Oral İmplantoloji master programında doçentlik yapmaktadır. P3 grubu gelişiminde mentorluk yapmaktadır. Dental implantoloji ve estetik ile ilgili birçok yayını vardır. 2008’den beri Dr.Giesenhagené katılıp “bone ring” tekniği projesinin gelişiminde yardımcı olmuştur. 2017’den beri kliniği, Frankfurt Johan Wolfgang Goethe Üniversitesi maxillofasiyal ve plastik yüz cerrahisi departmanı eğitim ve araştırma merkezi olarak görev yapmaktadır.